W dniu 27 czerwca w kalendarzu liturgicznym przypada Wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pod takim tytułem została poświęcona świątynia w Średniej 19 XI 1995 r., a dokonał tego ówczesny metropolita przemyski abp Józef Michalik. Budowa świątyni trwała w latach 1988 – 1995. Pracami kierował ówczesny proboszcz Ks. Stanisław Sroka we współpracy ze Społecznym Komitetem Budowy. Parafianie wznosili tę świątynię, nie szczędząc sił, zdrowia i czasu. Dnia 9 IX 1989 r. Ks. bp Stefan Moskwa poświęcił kamień węgielny i plac pod budowę. Każdy jednak dobry gospodarz dba o swój dom. Wiedzeni świętą troską o Dom Boży wierni Średniej modernizowali i wyposażali świątynię. W 1997 roku została zamontowana dzwonnica, następnie wymienione okna. W ciągu ostatnich lat położono asfalt na drodze do świątyni, wykonano parking. Wymieniono fasadę kościoła wraz z głównym wejściem, położono nowe poszycie dachu, wyłożono kostką brukową obejście świątyni, wykonano kute ogrodzenie, zainstalowano nowy dzwon. Wewnątrz zaś świątyni wykonano nowe ławki wraz z siedziskami, wymieniono elektrykę, zakupiono nowy żyrandol i kinkiety, położono nową podłogę w prezbiterium, zainstalowano ekran do prezentacji pieśni, zainstalowano organy.

Dzień 27 czerwca bieżącego roku stał się okazją do świętowania odpustu parafialnego i dziękczynienia za 25 lat istnienia świątyni. Uroczystościom przewodniczył JE ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, w asyście ks. prałata Ryszarda Panka, dziekana dubieckiego i ks. Janusza Wilusza, proboszcza parafii.

Kościół to nie tylko budowla, ale przede wszystkim wspólnota ludzkich serc. Wierni ze Średniej od dłuższego czasu przygotowywali się do tego dnia. Przez ostatnie trzy dni uczestniczyli w Eucharystii z kazaniem, nabożeństwie do Serca Jezusowego, modlitwami za wspólnotę. Była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

Zanim rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia na zewnątrz świątyni został poświęcony dzwon. Dzwon jest wyrazem dziękczynienia za opiekę Bożą i miłość Matki Bożej wobec wiernych. Na ufundowanym dzwonie jest z jednej strony grafika obrazu MB Nieustającej Pomocy, z drugiej słowa: „Dla upamiętnienia 25 – lecia poświecenia świątyni.”

W sam dzień uroczystości po przywitaniu księdza biskupa przez dzieci, powitali przedstawiciele Rady Parafialnej: „Witamy Cię serdecznie Pasterzu w progach naszej świątyni. Przychodzisz do nas jako Nauczyciel, posłany przez Boskiego Mistrza. Chcemy przez Twoje usta słuchać słów Chrystusa. Stajesz wśród nas jako wysłannik Najwyższego Kapłana, by w swych dłoniach uświęcić chleb i wino. Niech też Twoje modlitwy sprawią, by ta świątynia była skutecznym miejscem przemiany ludzkiego serca.” W homilii bp Stanisław objaśnił najpierw symbolikę ikony MB Nieustającej Pomocy. „Otóż na obrazie Matka Boża trzyma Dzieciątko Jezus na lewej ręce, natomiast prawą wskazuje na swego Syna. Jezus wznosi nieco główkę ku górze. Boża Dziecina na obrazie tuli się z ufnością do Matki. Obiema rączkami trzyma Jej rękę. Matka jednak patrzy w dal, ku dzieciom szukającym u Niej nieustannej pomocy.” Następnie mówił o roli świątyni w życiu wiernych. „Każda świątynia to dom Boży. I ta świątynia od 25 lat dźwiga w sobie majestat wiary i modlitwy. To tutaj się gromadzimy, aby słuchać Słowa Bożego, przyjmować sakramenty święte, wielbić i prosić Boga.” Następnie zachęcał, by tu „na górkę” gdzie bliżej Boga przychodzić, bo „ten Dom Boży jest dla człowieka po to, by każdy z nas stawał się świątynią Boga”. Po komunii świętej gospodarz parafii wyraził podziękowanie: Trudno w kilku słowach wyrazić wdzięczność za wszystkie minione lata. Na dzisiejszy dzień składa się bowiem ogrom Bożej  i ludzkiej dobroci. Bogu za błogosławieństwo w pracach, ludziom za hojność i wytrwałość. Ksiądz proboszcz wyraził radość z przybycia miłych gości, podziękował za krzepiące słowo i modlitwę księdza biskupa. Szczególne podziękowanie wyraził ks. Wilusz Panu Emilowi Gawłowi za wieloletnią letnią posługę kościelnego przy świątyni. Od początku istnienia świątyni Pan Emil sumiennie wykonywał swoje obowiązki, równocześnie wspierając finansowo i fizycznie remont świątyni. Z końcem 2019 roku Pan Gaweł ze względu na stan zdrowia zrezygnował z funkcji kościelnego.

Zwieńczeniem jubileuszowego odpustu była procesja eucharystyczna, śpiew Ciebie Boga wysławiamy i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.