Niedziela Męki Pańskiej – Niedziela Palmowa – 5 kwietnia 2020

1. Ojciec Święty Franciszek w dniu 3 kwietnia 2020 r. mianował Księdza Prałata Krzysztofa Chudzio biskupem pomocniczym Archidiecezji Przemyskiej. Nowy biskup urodził się w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 r. Po święceniach pracował w Krośnie, potem na Ukrainie. Po powrocie do diecezji był dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego, potem ojcem duchownym w Seminarium. Obecnie jest proboszczem parafii Jasienica Rosielna. Otoczmy modlitwa nowego księdza biskupa nominata.

2. a) Dzisiaj Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa. Na Mszach świętych obrzęd błogosławieństwa palm w kościołach bez użycia wody święconej i bez procesji.
b) Dziś adoracja Najświętszego Sakramentu z racji I niedzieli miesiąca. Nie będzie zmiany tajemnic różańcowych. Prosimy by przez kwiecień odmawiać tą samą tajemnicę różańca.
c) Krzywcza – Dziś nie będzie Gorzkich Żali z o godz. 15.30.
d) Reczpol – Dziś nie będzie Gorzkich Żali po Mszy Św. o 11.00.
e) Dziś taca przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Bóg zapłać!

3. a) Ks. abp Adam Szal przedłużył do odwołania dyspensę od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy św. Zachęcamy do uczestniczenia duchowego we Mszy św. i nabożeństwach poprzez transmisję telewizyjną, radiową i internetową. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia w trakcie sprawowania kultu w świątyni może być obecnych do 5 uczestników.
b) Msze Św. – Krzywcza – Msza Św. pn, wt, śr 18.00; Reczpol – Msza Św. pn, wt, śr 17.00; Ruszelczyce – Msza Św. pn 19.00.
c) Kancelaria parafialna – nieczynna do odwołania. W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny.

4. Spowiedź – a) Krzywcza, Reczpol – pn, wt, śr 30 min przed Mszą spowiadamy w zakrystii z zachowaniem rygorów sanitarnych. Prosimy, aby osoby chore, czy w kwarantannie wstrzymały się ze spowiedzią. Ruszelczyce – pn 30 min przed Mszą spowiadamy w zakrystii z zachowaniem rygorów sanitarnych. Prosimy, aby osoby chore, czy w kwarantannie wstrzymały się ze spowiedzią.
b) Spowiedź świąteczną ze względu na pandemię można odłożyć do końca okresu wielkanocnego.
c) Ten, kto chce jednak przystąpić do Komunii Świętej w okresie świąt bez odbytej spowiedzi, po rachunku sumienia i wzbudzeniu żalu doskonałego może to uczynić pod dwoma warunkami:
* przystąpi do spowiedzi indywidualnej jak najszybciej będzie to możliwe;
* nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia.
d) W niebezpieczeństwie śmierci trzeba wzbudzić w sobie żal doskonały, płynący z miłości do Boga wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie.

5. Wkraczamy w Wielki Tydzień. Epidemia i związane z nią ograniczenia państwowe sprawiły, że te święte dni będziemy przeżywali w domu. Na mocy zarządzenia Księdza Biskupa liturgia będzie sprawowana jedynie w świątyni parafialnej! Triduum domowe przeżyjmy dzięki pośrednictwu mediów oraz on-line ze świątyni parafialnej na kanale YouTube. Linki do kanału na poszczególny dni będą umieszczone na naszej parafialnej stronie internetowej. Na stronie parafii będziemy publikować porady jak w rodzinie godnie i pobożnie przeżyć poszczególne dni Triduum Paschalnego.

6. Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej: Krzywcza o godz. 18.00. Adoracja z zachowaniem przepisów sanitarnych do godz. 21.00. Bardzo ważne jest, aby w domu zachować nastrój powagi i skupienia.

7. Wielki Piątek, dzień Męki Pańskiej. a) Obowiązuje post ścisły. Powstrzymanie od pokarmów mięsnych obowiązuje tych, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ścisły obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60 -tego. Post będziemy się starali zachować – dochowując wierności tradycji – także w Wielką Sobotę do zakończenia Wigilii Paschalnej.
b) Krzywcza, Reczpol – od 8.00 do 17.00 adoracja indywidualna z zachowaniem przepisów sanitarnych do 5 osób. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Ruszelczyce, Średnia – od 15.00 do 17.00 adoracja indywidualna z zachowaniem przepisów sanitarnych do 5 osób. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
c) Krzywcza – O godz. 17.30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. O godz. 18.00 liturgia ku czci Męki Pańskiej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Grobu Pańskiego. Adoracja indywidualna do godz. 21.00. W tym dniu w naszych domach ustawmy na stole Krzyż i świece. Pomódlmy się przy Krzyżu i ucałujmy Krzyż jako znak naszego zbawienia.

8. Wielka Sobota – a) Krzywcza, Reczpol – Od 8.00 do 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z zachowaniem przepisów sanitarnych. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i nowenna.
Ruszelczyce, Średnia – Od 15.00 do 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z zachowaniem przepisów sanitarnych. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i nowenna.
b) Nie ma poświęcenie pokarmów na stół świąteczny w świątyni. Prosimy, aby ten obrzęd zastąpić modlitwą w rodzinie przy śniadaniu wielkanocnym. Tekst modlitwy będzie dostępny na stronie internetowej parafii oraz wyłożony na kartkach na ołtarzach bocznych.
c) Krzywcza – O godz. 19.00 rozpocznie się liturgia Wigilii Wielkanocnej.

9. Najbliższa niedziela, to Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze święte:
Krzywcza – rezurekcja o 6.00, a potem o 9.30 i 11.00
Reczpol – rezurekcja o 6.00, a potem o 9.30 i 11.00
Ruszelczyce – rezurekcja 6.00, a potem o 11.00
Średnia – 9.30

10. Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy – Msze Św.:
Krzywcza 8.00, 9.30, 11.00
Reczpol 8.00, 9.30, 11.00
Ruszelczyce 8.00, 11.00.
Średnia 9.30.

11. Sprzątanie świątyni:
a) Krzywcza – Małgorzata Michalik, Danuta Kazieńko, Bożena Budzińska, Marta Pasternak, Ewa Król. Sprzątanie we wtorek po Mszy Św.
b) Reczpol – Iwona Szpytman, Elżbieta Wanat, Bogusława Zatwardnicka, Stanisław Bajda, Bożena Bajda.
c) Ruszelczyce – Jadwiga Sikorska, Renata Waśko, Danuta Sapa.
d) Średnia – Zofia Szmyd, Anna Sitnik, Kazimiera Goch

12. a) O uzdrowienie wszystkich chorych zakażonych wirusem: Pod Twoja obronę…
b) W mijającym tygodniu zmarła Helena Brylińska, parafianka z zmarłą Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…