Ks. Wojciech Bacior                                                                                                  Palanda 12 I 2018

Parafia Palanda

Vicariato Apostolico de Zamora

Ecuador

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Bardzo serdecznie pozdrawiam całą wspólnotę parafialną Krzywczy z przylegającymi do niej wioskami. Pozdrawiam z ekwadorskiej ziemi, która po ukochanej Ojczyźnie jest moim drugim domem. Na wstępie chciałbym się krótko przedstawić. Nazywam się ks. Wojciech Bacior. Pochodzę z Golcowej, jestem bratem ks. Marka Baciora, który przed kilkoma laty pracował w Waszej Parafii. Obecnie drugi rok pracuję w Ekwadorze (Ameryka Południowa).

Chciałbym złożyć serdeczne podziękowanie całej wspólnocie parafialnej na ręce ks. Janusza Wilusza, Proboszcza za wsparcie materialne mojej placówki misyjnej. W sposób szczególny dziękuję młodzieży z Ruchu Apostolstwa Młodzieży na ręce jej opiekuna ks. Krzysztofa Bis, która w okresie Bożego Narodzenia kolędowała zbierając pieniądze na misje. Przesłane mi pieniądze w wysokości 6200 zł przekażę na budowaną w jednej z moich wiosek kaplicy. Wioska ta nazywa się Numbala, jest położonej w górach, oddalona od centrum parafii ok. 1 godz. jazdy samochodem. Mieszka w niej ok. 25 rodzin. Ludzie w niej są bardzo religijni, chętnie gromadzą się na Eucharystii. Msze św. i inne nabożeństwa z powodu braku kaplicy odprawiamy w domu komunalnym.

Mieszkańcy Numbala marzą o swojej świątyni i widzę, że chętnie angażują się przy jej budowie. Wspólnymi siłami wybudowali kaplicę w stanie surowym (bez dachu, okien i drzwi). Życie w Ekwadorze jest bardzo drogie, włącznie z materiałami budowlanymi, zaś ludzie biedni, utrzymujący się z pracy na roli. Z powodu braku środków materialnych nie możemy posuwać się dalej w pracach. Najbliższą poważną inwestycją jest położenie dachu, który został obliczony na ok. 5 tys. dolarów. Dlatego przekazane mi środki przeznaczę na ten cel.

Jakby ktoś chciał w Internecie odnaleźć moją placówkę misyjną to wspomnę, że moja parafia nazywa się Palanda. Jest położona w południowo-wschodniej części Ekwadoru w prowincji Zamora-Chinchipe. Jest to to małe miasteczko powiatowe, do której przynależy 19 wiosek.

W imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Numbala jeszcze raz składam serdeczne podziękowanie za wsparcie materialne mojej misji. Tym, czym możemy się odwdzięczyć za Waszą hojność jest nasza pamięć modlitewna, o czym zapewniamy. Niech Dobry Bóg za ofiarność i modlitwę Wam obficie błogosławi i darzy potrzebnymi łaskami w Nowym Roku.

Z chrześcijańskim pozdrowieniem,

ks. Wojciech Bacior – misjonarz z Ekwadoru.

Kategorie: Aktualności