Tradycyjnie w świątyniach parafii krzywieckiej na czas Bożego Narodzenia pojawiły się szopki i dekoracje świąteczne. Dla dzieci są źródłem radości, dla rodziców okazją rodzinnej katechezy, zaś nam dorosłym, pomagają w podjęciu bożonarodzeniowych refleksji.

Tradycję budowy szopek zapoczątkował w Kościele założyciel i patron zakonu franciszkanów, św. Franciszek z Asyżu. 24 grudnia 1223 zorganizował on w Greccio pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. Grotę wypełniono sianem. Braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio. Odegrali oni na żywo scenę narodzenia. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Gdy w 1225 roku zmarł św. Franciszek, jego zakon kontynuował zwyczaj budowania szopek. Okazało się, że ten prosty sposób prezentowania treści ewangelicznych w szczególny sposób trafia do wiernych.

W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów. Do dzisiaj szopki cieszą się dużą popularnością. Serdeczne podziękowanie kierujemy wobec tych parafian, zwłaszcza młodzieży, którzy pomagali w tegorocznym przybraniu świątyni: ustawieniu szopki, strojeniu choinek, zrobieniu stroików. “Bóg zapłać!”

Kategorie: Aktualności